Zaloguj Search

Dzwonnice loretańskie w Polsce

Kult Matki Bożej Loretańskiej i zwyczaj budowania replik Świętego Domku z Loreto rozpowszechnił się w Polsce w XVII w. i trwał przez cały wiek XVIII. W tym czasie coraz liczniejsze były też  pielgrzymki do Loreto, z których przywożono m.in. dzwonki mające odpędzać złe moce, a także rozpędzać chmury burzowe i powstrzymywać związane z nimi nieszczęścia. W tym samym czasie w świątyniach jeden dzwon, zazwyczaj najmniejszy, poświęcany był niekiedy w intencji zażegnywania żywiołów. Miał nawet nieraz napis fulgura frango czyli „rozłamuję pioruny”. Władze kościelne starały się stopniowo eliminować wiarę w cudowną moc przedmiotów, w amulety i talizmany, dlatego w końcu zakazano używania dzwonów kościelnych do rozpędzania burzy.  Nie wyeliminowało to jednak ludowej wiary w cudowną moc dzwonków loretańskich i w XVIII w. zaczęto budować po wsiach dzwonnice z dzwonami poświęconymi Matce Bożej Loretańskiej. Ich głos miał nie tylko ostrzegać przed pożarem – ludzie wierzyli, że dzwonek loretański odstrasza płanetników – złe duchy ściągające z nieba pioruny i grad. Z czasem przypominał on również o odmawianiu modlitwy „Anioł Pański”, wzywał ponadto do gaszenia pożaru oraz na codzienne nabożeństwa majowe i różańcowe. Wiara w dzwonki loretańskie i związane z nimi zwyczaje rozwinęła się głównie  na Podhalu, Orawie i Żywiecczyźnie.  Większość z nich została zbudowana w XIX w. lub na początku XX stulecia. Wiele dzwonnic loretańskich, zwanych też burzówkami, istnieje tam do dziś – poniżej je prezentujemy. Część z nich to rekonstrukcje dawnych obiektów, które uległy zniszczeniu, np. przez silne wiatry a część przeszła gruntowne remonty. Niestety nie we wszystkich kaplicach znajdują się dzwony (większość oryginalnych przetopiona została podczas II wojny światowej) i nie wszystkie z nich można już usłyszeć.

 
Las, gm. Ślemień, woj. śląskie

Las, gm. Ślemień, woj. śląskie

Położona przy uczęszczanej trasie, obok szkoły. Według źródeł dzwonnica istniała w tym miejscu już w XIX w. W latach osiemdziesiątych XX w. rozebrano starą dzwonnicę i ustawiono nową, identyczną. Ze starego obiektu pozostał oryginalny dzwon, niestety już nieużywany.

Lipnica Wielka, gm. Lipnica Wielka, woj. małopolskie

Lipnica Wielka, gm. Lipnica Wielka, woj. małopolskie

Dzwonnice były niegdyś bardzo popularne na całej Orawie, Spiszu i Podhalu. W Lipnicy Wielkiej po sposobie dzwonienia można było rozpoznać wiek i stan cywilny zmarłego. W miejscowości tej zachowały się jeszcze cztery dzwonnice: w Murowanicy, Skoczykach, Przywarówce i Kiczorach.

Łapszanka (przełęcz), gm. Łapsze Niżne, woj. małopolskie

Łapszanka (przełęcz), gm. Łapsze Niżne, woj. małopolskie

Na przełęczy nad Łapszanką stoi murowana kapliczka z dachem pokrytym drewnianymi gontami zwieńczonym krzyżem, z roku 1928. Również w tym roku umieszczono w niej dzwon, ufundowany przez gospodarzy Łapszanki zwanych „Górzanami”. Dzwon miał służyć do ostrzegania przed burzą i „odstraszać pioruny”.

Międzybrodzie Żywieckie, gm. Czernichów, woj. śląskie

Międzybrodzie Żywieckie, gm. Czernichów, woj. śląskie

Zbudowana w 1928 r. Znajduje się na wysokości 600 m. n.p.m. na zboczu góry Żar, przy drodze prowadzącej na szczyt. Ma konstrukcję słupową, z niewielkim daszkiem ochraniającym mały dzwonek. Wewnątrz znajduje się ołtarzyk z obrazem Matki Bożej. Codziennie o godzinie 12.00 dzwonnica odzywa się wzywając do modlitwy Anioł Pański.

Nieledwia, gm. Milówka, woj. śląskie

Nieledwia, gm. Milówka, woj. śląskie

Dzwonnica znajduje się przy głównej drodze w centrum miejscowości, na miejscu dawnej karczmy. Pierwotna spaliła się podczas I wojny światowej, a w 1927 r. została odbudowana w obecnej postaci (ostatnia konserwacja w latach 2011-2012). Na dzwonie widnieje rok 1913. Od 1999 r. dzwonnica nieczynna.

Strona 3 z 6Początek   Wstecz   1  2  [3]  4  5  6  Dalej   Koniec