Zaloguj Search

Aktualności

 

Dzwonnice loretańskie

Tym razem dzwonnice loretańskie a także kaplice loretańskie w Krakowie, Wojniczu i Olkuszu były celem wyjazdu studyjnego w ramach projektu "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich". W wyjeździe, który odbył się w dn. 10-12 sierpnia, udział wzięło ponad pięćdziesięciu mieszkańców naszych miejscowości i innych miejscowości gminy Raszków.

W wieku XVII w całej Europie rozszerzał się kult Matki Bożej Loretańskiej i zwyczaj budowania replik Świętego Domku z Loreto. Z pielgrzymek do Loreto przywożono też dzwonki, które miały odpędzać złe moce a także rozpędzać chmury burzowe i powstrzymywać związane z nimi nieszczęścia. W XVIII wieku zaczęto budować dzwonnice z dzwonami poświęconymi Matce Bożej Loretańskiej - używano ich do dzwonienia na Anioł Pański, ich głos miał również ostrzegać przed pożarem. Ludzie wierzyli te z, że dzwony odstraszą płanetników – złe duchy ściągające z nieba pioruny i grad. Zwyczaj ten rozwinął się jednak tylko na terenie dzisiejszych województw małopolskiego i śląskiego. Podczas pierwszego dnia wyjazdu uczestnicy zobaczyli dzwonnice loretańskie w Czernichowie, Międzybrodziu Żywieckim, Lasie, Żabnicy, Soli, Szarem, Nieledwi, Siennej, Biernej, Koszarawie i Sidzinie - ta ostatnia mieści się na terenie skansenu, w którym obejrzeli też inne obiekty kultury ludowej. Kolejne dni wyjazdu poświęcone były na poznanie kolejnych kaplic loretańskich na szlaku im poświęconym. Tym razem były to obiekty w Krakowie - piękny Domek Loretański przy klasztorze ojców kapucynów oraz XVI-wieczna kaplica w kościele mariackim a także kaplice w podtarnowskim Wojniczu oraz w Olkuszu.


Projekt "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich (kontynuacja)" realizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".