Zaloguj Search

Aktualności

 

Ruszył "Loretański quest rowerowy"

W połowie września oficjalnie zainaugurowany został "Loretański quest rowerowy". Jest to jeden z kilku questów rowerowych istniejących w Polsce, drugi w Wielkopolsce. Jego trasa wiedzie ulicami Skrzebowej, Moszczanki i Bieganina - znalazły się tam m.in.: ruiny XVII-wiecznej kaplicy loretańskiej, kościół, cmentarz poewangelicki, cmentarz katolicki z jego zabytkowymi nagrobkami, dawna karczma i dolina rzeki Ołobok.

Ulotkę questową można otrzymać u sołtysa Skrzebowej oraz w ostrowskim oddziale PTTK, ul. Starotargowa 5. Jest też do ściągnięcia z internetu ze strony www.loreto.osw.pl. Warto przypomnieć, że od 2012 r. w Skrzebowej i Moszczance funkcjonuje też piesza wersja questu - na pokonanie każdej z obu wersji należy przeznaczyć ok. 80 minut czasu.

Quest to rodzaj gry terenowej - nieoznakowany szlak, którym można wędrować, rozwiązując zagadki zawarte w wierszowanych wskazówkach. Na końcu przejścia trasy na zdobywcę czeka skarb - pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całego questu. Questy, nazywane też wędrówkami odkrywców, zabierają turystów w atrakcyjne, pozornie mniej ciekawe miejsca, do których ciężko byłoby trafić samemu. Uczestnik gry poznaje historię miejsca, jego dziedzictwo historyczne, przyrodnicze i kulturowe.


Quest rowerowy został przygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra". Więcej wielkopolskich questów można znaleźć na stronie regionwielkopolska.pl/turystyka/gry-terenowe.html. Zdobywając kilka questów można otrzymać Odznakę Krajoznawczą PTTK "Wielkopolskie Questy - Odznaka Odkrywców Tajemnic", ustanowioną przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Szamotułach wspólnie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.