Zaloguj Search

Aktualności

 

Udany rajd loretański

W sobotę 16 września w Skrzebowej odbył się po raz pierwszy rajd pieszo-rowerowy pn. "Nasze Loreto". Wzięło w nim udział około 100 osób w różnym wieku z najbliższej okolicy ale także innych miejscowości gminy Raszków oraz z Ostrowa Wielkopolskiego i Pleszewa.

Część turystów pokonała quest pieszy "Tajemne ruiny i podziemne przejście" jednak większość wypróbowała nowy "Loretański quest rowerowy", prezentowany tego dnia po raz pierwszy. Głównym punktem obu tras są zabytkowe ruiny domku loretańskiego z XVII wieku, poza tym zobaczyć można inne obiekty dziedzictwa kulturowego Skrzebowej, Moszczanki i Bieganina. Oprócz możliwości zdobycia jednego z questów na turystów czekał też posiłek oraz rozgrywki sportowe. Podczas rajdu można było otrzymać wydaną ostatnio publikację Karola Marszała pt. "Nasze Loreto. Kaplice i dzwonnice loretańskie w Polsce", będącą podsumowaniem projektu "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich". Rajd był jednym z wielkopolskich wydarzeń Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku zostały ogłoszone przez Radę Europy pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.
Impreza została zrealizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa przy pomocy miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".